Umělá inteligence v Boldem

Michal Krejčí Michal Krejčí
8. září 2023

Níže najdete podrobnosti o tom, jak pracovat s AI (Artificial Intelligence), tedy s umělou inteligencí ChatGPT v Boldem.

Co je to umělá inteligence a k čemu slouží?

Umělá inteligence integrovaná v Boldem je postavena na platformě ChatGPT společnosti OpenAI. Pojem umělá inteligence je mírně zavádějící, protože ve skutečnosti se jedná o velice důmyslně trénovaný neuronový lingvistický model, který však svým chováním může působit jako skutečná umělá inteligence. Nečekejte proto zázraky a veškerý vyprodukovaný obsah si před odesláním vždy pečlivě překontrolujte.

V Boldem umělou inteligenci využijete primárně při úpravách textů v editoru chytrých šablon, kde vám umožní prostřednictvím celé řady předdefinovaných funkcí text nejen upravit, ale také ho vytvoří zcela za vás. Funguje tedy tak trochu jako váš osobní neomezený copywriter, který vás nestojí nic navíc.

Jsou vaše data v bezpečí?

Možná vás napadne otázka, jak je nakládáno s daty, která se odesílají ke zpracování. V takovém případě vězte, že společnost OpenAI, která ChatGPT provozuje, ve svých podmínkách prohlašuje, že k trénování svých AI modelů nepoužívá žádná obchodní data, zadané vstupy ani výstupy odesílané prostřednictvím rozhraní API.

Kde funkci umělé inteligence najdu?

Funkce umělé inteligence najdete v editoru chytrých šablon.

 1. Přihlaste se do svého účtu Boldem.
 2. V levé nabídce klikněte na Šablony.
 3. Vyberte existující šablonu, nebo klikněte na Vytvořit novou šablonu/Vytvořit chytrou šablonu.
 4. V případě nové chytré šablony vyberte např. Upravit vzorovou šablonu.
 5. Přetáhněte do šablony z levé nabídky blok Text.
 6. V pravé části editoru klikněte dovnitř bloku Text, aby se zobrazil panel nástrojů k formátování obsahu.
 7. Příkazy umělé inteligence (AI) najdete v rozevírací nabídce AI.
Umělá inteligence v Boldem

Způsob používání umělé inteligence v Boldem

Boldem nabízí celou řadu předdefinovaných funkcí umělé inteligence pro efektivnější práci s textem.

Umělá inteligence funguje na pozadí tak, že má základní instrukce, co má udělat. V případě úprav textu se jedná o instrukce, aby váš text upravila jako zkušený copywriter. V některých případech se může stát, že výsledek interpretuje chybně nebo jinak, než jak ho zamýšlel původní autor. V případě nespokojenosti s výsledkem stačí požadavek opakovat.

V principu máte dvě možnosti, jak k práci s umělou inteligencí přistupovat:

1) Použít vlastní text a nechat si ho upravit

Napíšete si vlastní text tak, jak byste ho normálně prezentovali a v případě nespokojenosti nebo potřeby vytvořit z něj něco jiného, využijete některou z integrovaných funkcí. Příklady práce s jednotlivými funkcemi najdete v kapitolách níže.

příklad použití AI – vylepšení textu
Příklad využití funkce vylepšení stávajícího textu pomocí umělé inteligence.

2) Nechat si text vytvořit na základě zadání

Pokud se vám text zrovna psát nechce, nebo nevíte, jak vůbec začít, protože třeba nemáte kreativní náladu, můžete využít následující zjednodušený postup. Stačí vymyslet klíčová slova, nebo krátký souhrn toho, co byste chtěli, aby váš text obsahoval.

Pokud například provozujete e-shop s papírenským zbožím a chtěli byste zákazníkům po letních prázdninách poslat newsletter se zaměřením na školní potřeby, můžete si nechat vypracovat úvod svého newsletteru na základě tohoto zadání:

Úvodní odstavec do 100 slov týkající se přivítání uživatelů našeho newsletteru po letních prázdninách. Téma newsletteru jsou školní potřeby.

Jakmile zvolíte funkci AI/Prodloužit text, výsledkem bude:

Vážení čtenáři,

po letních prázdninách vás srdečně vítáme zpět na našem newsletteru! Doufáme, že jste si užili krásné a relaxační léto plné dobrodružství. S návratem do školy se ale blíží i čas na přípravu a pořízení nových školních potřeb.

Naše aktuální vydání newsletteru je věnováno právě tématu školních potřeb. Přinášíme vám nejnovější trendy ve světě školních pomůcek, inspiraci pro výběr kvalitního a stylového vybavení, užitečné tipy na organizaci školního roku a mnoho dalšího.

Nezapomeňte se také přihlásit k odběru našeho newsletteru, abyste nezmeškali žádné zajímavé novinky a slevy na školní potřeby. Těšíme se na vaše návštěvy a přejeme vám úspěšný návrat do školních lavic!

Jedná se pochopitelně jen o příklad, který nemusí vůbec odpovídat vašim představám. V takovém případě si můžete nechat obsah vygenerovat znovu, případně pozměnit zadání a získat tak úplně jiný text. Takto vygenerovaný text nemusíte použít celý, ale třeba se jím při psaní pouze nechat inspirovat.

Před odesláním podobně vygenerovaného textu zákazníkům jej nezapomeňte vždy důkladně pročíst, abyste měli jistotu, že neobsahuje něco, co není v souladu s vašimi představami o důstojném obsahu.

Příklady použití jednotlivých příkazů

Příkazy, které umělé inteligenci můžete posílat, a způsob jejich použití najdete níže.

Mějte prosím na paměti, že umělá inteligence nemusí vždy správně vyhodnotit zdrojový jazyk, v jakém je text napsán a vrátí vám výsledek v angličtině. V takovém případě:

 1. Klikněte v levé části Originál na rozevírací nabídku k volbě jazyka.
 2. Vyberte konkrétní jazyk, ve kterém je váš text napsán, např. Čeština.
 3. Požadavek opakujte kliknutím na Odeslat znovu.
Analýza tónu textu

Vylepšit text

V této funkci dostane umělá inteligence příkaz, aby vámi odeslaný text vylepšila. Jelikož pojem vylepšení je poměrně široký, je zřejmé, že ne vždy dostanete takový výsledek, jaký očekáváte. Nebojte se jej tedy opakovat v případě potřeby vícekrát. V některých situacích dokáže umělá inteligence také opravit některé chyby v textu.

V níže uvedeném příkladu jsme záměrně použili chybný pád ve druhém odstavci.

příklad vylepšení textu umělou inteligencí

Po použití funkce AI/Vylepšit text jsme obdrželi trochu jiný text, který nemusí být nutně lepší, ale chybu v použitém pádě umělá inteligence skutečně opravila. Pokud na první pokus nedostanete výsledek dle svých představ, zkuste požadavek opakovat.

Umělá inteligence hledá a opravuje překlepy

Prodloužit text

Cílem příkazu k prodloužení textu je získat rozšířenou verzi původního sdělení, tedy doplnit jej o nějaké další podrobnosti.

Můžete buď použít vlastní text, který chcete rozšířit, nebo požádat o rozpracování určitého tématu.

Příklad rozšíření vlastního textu:

Umělá inteligence pomáhá prodlužovat texty

Umělá inteligence, svému označení navzdory, nedokáže vždy vymyslet nový odpovídající obsah, proto někdy dostanete výsledek, kde došlo jen k mírné úpravě formátování a prodloužení odkazu, což nemusí být přesně to, co potřebujete. Po dalším opakování jsme dostali tento výstup:

Příklad prodloužení textu pomocí umělé inteligence

Text je rozšířen o další odstavec. Pokud umělá inteligence vyhodnotila váš kontext správně, stačí text uložit a máte hotovo.

Druhou možností je použít místo vlastního textu zadání, co byste chtěli, aby text obsahoval. Příklady najdete níže:

Úvod do newsletteru:

prodloužení textu pomocí umělé inteligence

Obecný popis produktu:

Příklad prodloužení textu pomocí AI

Text je pochopitelně nezbytné vždy důkladně pročíst a zjistit, jestli odpovídá tomu, co ve skutečnosti prezentujete nebo prodáváte. V ideálním případě slouží jen k inspiraci, jak můžete svůj text rozšířit.

Zkrátit text

Funkci ke zkrácení textu využijete v situacích, kdy se z nějakého důvodu potřebujete vejít do menšího počtu slov. Ať už kvůli přetékajícímu textu v rámci designu šablony, vytvoření perexu, nebo kvůli potřebě odeslat stejné sdělení také prostřednictvím SMS kampaně.

V níže uvedeném příkladu máme sloupeček textu, který neodpovídá potřebám newsletteru, protože značně přetéká za obrázek. Není nic snadnějšího, než ho dvěma kliknutími zkrátit pomocí AI. Vybereme tedy nabídku AI a klikneme na Zkrátit text.

příklad zkrácení textu pomocí AI

Výsledkem je kratší text:

zkrácený text

Po uložení textu do šablony si můžeme zkontrolovat zobrazení:

Ilustrační obrázek - školní potřeby za polovic

Pokud nejsme spokojeni a chceme o něco víc textu, stačí výše uvedený postup zopakovat. Chceme-li přesnější délku, např. víme, že se nám k obrázku vejde plus/mínus 50 slov, můžeme zkusit přidat na začátek textu doplňující příkaz. Tento příkaz nemusí umělá inteligence vždy vyhodnotit správně, ale v takovém případě stačí příkaz přeformulovat a zkusit to znovu.

zkrácení textu na padesát slov

V tomto případě umělá inteligence dodatečný příkaz vyhodnotila správně a zkrátila nám text do délky 50 slov.

Přeformulovat text

Jak název napovídá, funkci přeformulování textu využijete pro situace, kdy nemáte zrovna nový obsah a potřebujete jen něco popsat jinak. Případně se vám nelíbí text, který pro vás napsal váš copywriter. Pak není nic jednoduššího než vybrat v bloku Text položku AI a zvolit Přeformulovat text.

Původní text:

text před přeformulováním

Text po aplikaci funkce přeformulování:

Přeformulovaný text

Jak můžete vidět, text je velmi podobný s drobnými rozdíly. Je vždy na vás, jak moc vám změna vyhovuje a v případě potřeby můžete požadavek opakovat a vybrat si nakonec to nejlepší, co umělá inteligence vyprodukuje.

Použít profesionální styl

Často se vám do rukou dostane text, který nezní příliš odborně, nebo má takříkajíc velmi hovorový nebo lidový charakter. Přestože existují situace, kdy potřebujete při cílení třeba na mladou generaci použít právě hovorové a cool výrazy, někdy se vám naopak hovorový obsah nehodí.

Ukážeme si drobný příklad na krátkém popisu známého produktu jablečných pastelek napsaný hovorovým stylem:

zdrojový text o jablečných pastelkách

Požádáme umělou inteligenci o změnu textu na profesionální zvolením nabídky AI a výběrem položky Použít profesionální styl:

použití profesionálního stylu

Umělá inteligence text rozhodně zbavila většiny hipsterských výrazů a zároveň ponechala tykání, pravděpodobně v rámci snahy zachovat původní duch sdělení. Pokud nám například tykání nevyhovuje, stačí příkaz opakovat a dostanete ve většině případů okamžitě text převedený na formálnější vykání:

formálnější podoba textu s vykáním

Použít neformální styl

Obdobně jako v předchozím případě, i zde si můžeme vyzkoušet, jak lze snadno dvěma kliknutími převést příliš škrobený text na méně formální. Využijeme našich jablečných pastelek a zkusíme je dostat do méně formální podoby. Původní text:

znovu formální text

Zvolíme funkci AI/Použít neformální styl:

méně formální text o jablečných pastelkách

Text je rozhodně méně formální, ale ponechává vykání. Jelikož se nám nepodařilo ani opakovaně přinutit umělou inteligenci, aby text upravila sama do tykání, dali jsme jí jednoduše přesnější zadání na začátek textu, tedy Převeď text do neformálního tykání:

text o jablečných pastelkách s instrukcí k tykání

Výsledkem je osobnější tykání:

Výsledný neformální text s tykáním

Použít přátelský styl

A do třetice, stejně jako v předchozích dvou případech, i zde si můžete dopřát změnu stylu. V tomto případě můžete text převést do přátelštějšího duchu. Jako příklad si vezmeme text z newsletteru lákající na ples ve wellness hotelu:

strohá pozvánka

Zkusíme jej trochu vylepšit použitím funkce AI a volbou Použít přátelský styl.

přátelská pozvánka

Výsledek působí nepochybně přátelštějším dojmem, ale požadavek můžete libovolněkrát opakovat, abyste dospěli k požadovanému výsledku, který se vám bude líbit.

Přeložit text

Tato funkce je poměrně jednoznačná – díky ní si můžete nechat svůj text přeložit do jiného jazyka. Postup je podobný jako v případě ostatních příkazů. Klikněte na nabídku AI a vyberte položku Přeložit text.

přeložení textu o brokolicové stěně

Ve výchozím nastavení se text začne překládat do angličtiny:

Operace přeložení textu

Chcete-li text přeložit do jiného jazyka, klikněte v pravé části dialogu na rozevírací nabídku se seznamem jazyků a zvolte požadovaný jazyk. Umělá inteligence začne text okamžitě překládat.

změna jazyka k překladu

Zkontrolujte si přeložený text a v případě spokojenosti jej kliknutím na Uložit výstup vložte do šablony. Postup opakujte pro další bloky Text, pokud si obsah v nich přejete přeložit také.

brokolicová stěna ve francouzštině

Je důležité si uvědomit, že umělá inteligence nemusí text interpretovat správně, ani ho zcela správně přeložit do cílového jazyka. Typicky největší problémy jí dělají neobvyklá slovní spojení, velmi kreativní texty, nebo texty se zaměnitelností stejně znějících slov různého významu. Nečekejte proto absolutně dokonalé překlady a obsah nechte vždy ověřit někým, kdo cílovému jazyku rozumí.

Rovněž mějte na paměti, že umělá inteligence si neukládá žádná data do paměti a nepamatuje si tudíž žádný kontext v rámci textů ve vaší šabloně. Pokud tedy použijete překlad textu z jednoho bloku a umělá inteligence v něm přeloží určitý výraz jedním způsobem, při použití překladu jiného bloku se může stát, že překlady nebudou konzistentní. Pro takové situace je vhodné překládaný text sdružit do jednoho velkého textového bloku, nechat jej nejprve umělou inteligencí přeložit a až poté jej rozdělit do jednotlivých bloků.

Posoudit text

Pokud vám přijde, že vašemu textu něco chybí, ale nejste si jisti co a nemáte se zrovna koho zeptat, je tento příkaz umělé inteligence jako stvořen pro vaše potřeby. Stačí text vložit do bloku Text a z nabídky AI vybrat příkaz Posoudit text.

Konkrétní příklad si demonstrujeme na následujícím textu:

Vzorový text k posouzení

Výsledkem akce k posouzení textu je následující výstup:

Posouzení textu

V tomto případě jsou navrhované změny správné. Mějte však na paměti, že umělá inteligence je skutečně umělá a někdy vám může nabízet návrhy, které nejsou zcela v souladu s pravidly českého jazyka nebo logiky obecně. Proto výsledky berte vždy s určitou rezervou.

Analyzovat tón textu

Máte-li pochyby o tom, jak vámi vytvořený text bude působit na vaše příjemce, zkuste si jeho vyznění nechat analyzovat prostřednictvím umělé inteligence. Postup je následující:

 1. V nabídce AI vyberte položku Analyzovat tón textu.
 2. V rozevírací nabídce k výběru jazyků zvolte jazyk textu, který chcete analyzovat. Např. Čeština.
Přepnutí zdrojového jazyka
 1. Vyčkejte na dokončení analýzy, která se zobrazí v pravé části dialogu:
Výsledek analýzy

Brainstormovat nápady

Jsou dny, kdy i tomu největšímu kreativci prostě chybí nápady. I s tím vám pomůže umělá inteligence integrovaná do Boldem. Stačí do bloku Text vepsat váš požadavek, vybrat nabídku AI a zvolit Brainstormovat nápady.

Máte v podstatě dvě možnosti, jak svůj požadavek můžete formulovat:

Požadavek jako samostatná žádost

V tomto případě zadáte místo textu konkrétní žádost, např.:

Vypiš mi prosím seznam deseti témat, o kterých mohu psát do svého newsletteru na téma zdraví.

Seznam témat

Výsledkem je seznam deseti témat, o kterých můžete napsat nějaký obsah. Svůj dotaz můžete opakovat kliknutím na Odeslat znovu.

Hledání nápadů k existujícímu textu

Druhou možností je zkusit hledat nápady související s vaším existujícím textem. V takovém případě vložíte do bloku Text nejprve svůj obsah a požadavek odešlete, např.:

Získání nápadů k existujícímu textu

Pokud vám výsledek nepřijde oslnivý a čekáte nějaký jiný druh výstupu, zkuste svůj požadavek upřesnit. Na začátek před text připíšete svůj požadavek, např.:

Analyzuj prosím níže uvedený text a napiš mi tipy, jak bych jej mohl rozšířit o další související témata.

Brainstormování nápadů pomocí umělé inteligence

Výsledkem jsou tipy k rozšíření obsahu. Vaší fantazii se meze nekladou, proto neváhejte a zkoušejte, co všechno umělá inteligence zvládne a čím vám může ušetřit čas při vaší práci.

Další možnosti použití

Kromě výše uvedený příkladů lze umělou inteligenci použít i k dalším činnostem, které vám potenciálně usnadní život. Namátkou vybíráme tři z nich:

 • Doplnění diakritických znamének do textu
 • Nahrazení určitého slova nebo slovního spojení jiným výrazem
 • Sumarizace obsahu textu

Doplnění diakritiky

Není to dnes už asi příliš časté, ale přesto můžete narazit na potřebu doplnit do textu automaticky diakritiku. I s tímto problémem vám umělá inteligence ráda pomůže. Mějme jako příklad text o čokoládových rypouších sloních z jedné známé brněnské čokoládovny:

rypouši sloní z čokolády

Abychom dostali diakritická znaménka do obsahu zpátky, stačí na začátek před text připsat žádost tohoto znění:

Doplň prosím do českého textu níže diakritiku:

Z nabídky AI vyberte Přeformulovat text. Výsledkem je text doplněný o chybějící diakritická znaménka. Text je potřeba pochopitelně zkontrolovat, neboť existuje určité množství dvojznačných slov (byt/být, mel/měl, apod.), která umělá inteligence nemusí vyhodnotit správně, ačkoli by toho podle kontextu měla být schopna. Proto stále platí – důvěřuj, ale prověřuj.

text o rypouších sloních doplněný o diakritiku

Nahrazení určitého slova nebo slovního spojení jiným výrazem

Může se stát, že potřebujete v delším textu nahradit určitý výraz nebo slovní spojení něčím jiným. Ať už z důvodu změny názvu produktu, nebo kvůli variantám produktu, které se jinak ničím jiným neliší. V takovém případě můžete také využít služeb umělé inteligence. Ukážeme si to na příkladu čokoládových rypoušů sloních, jejichž jedna varianta obsahuje drobný rozdíl, kdy jsou figurky obohaceny o cylindr.

čokoládoví rypouši sloní v cylindru

Před text tedy vepíšeme instrukci tohoto znění:

Nahraď prosím v českém textu níže výraz „rypouši sloní“ spojením „rypouši sloní v cylindru“ a zachovej správné skloňování:

Vybereme nabídku AI a klikneme na Přeformulovat text. Výsledkem bude v ideálním případě tentýž text, pouze se zaměněnými požadovanými výrazy ve správných tvarech:

Výsledek nahrazení textu pro rypouše sloní v cylindru

Opět platí, že výsledek si musíte důkladně zkontrolovat a případně požadavek opakovat.

Sumarizace obsahu textu

Jednou ze silných stránek umělé inteligence je schopnost sumarizovat obsah dlouhého textu. Tedy vytvořit jakýsi stručný přehled toho, o čem text pojednává. To se vám může v praxi během tvorby šablon hodit například k vytvoření náhledu předmětu e-mailu (tzv. preheaderu) nebo třeba k automatickému vytvoření perexů u delších článků.

Jako příklad mějme text pojednávající o nové knize:

Kniha Utopie nad oblaky

Abychom získali potřebný souhrn, zadáme na začátek před text konkrétní požadavek:

Mohl bys vytvořit souhrn textu níže o délce maximálně 50 slov?

Z nabídky AI vybereme funkci Zkrátit text:

zkrácený text do padesáti slov

Výsledkem je sumarizace našeho pojednání o nové knize v požadované délce. Pokud by nám souhrn nevyhovoval, můžeme jej nechat přeformulovat, popřípadě celý požadavek opakovat.

Podobně budeme postupovat, chceme-li tentýž text zkrátit do podoby preheaderu, tedy jakéhosi náhledu předmětu v e-mailu. Na začátek před text přidáme žádost:

Mohl bys vytvořit souhrn textu níže o délce maximálně 100 znaků pro preheader v e-mailu?

Z nabídky AI vybereme funkci Zkrátit text:

Text zkrácený do délky vhodné pro preheader

Výsledkem je krátká sumarizace obsahu našeho textu vhodná k použití jako preheader.